
Rancangan Mengajar
Nama Tadika : Tadika sri Menara
Bilangan Murid : 24/25 Orang
Umur : 5 Tahun
Minggu & Hari : 20 & Selasa
Tarikh : 15 Mei 2012
Cadangan Masa : 60minit ( 9.00 pagi – 10.00 pagi )
Tema : Negara Saya ( Rumah Ibadat Dan Kaum )
Tunjang Utama : Tunjang Komunikasi – Bahasa Malaysia
Tunjang Disepadukan : Tunjang Perkembangan Fizikal Dan Estetika – Kreativiti
: Tunjang Kemanusiaan
: Tunjang Kemanusiaan
Standard Pembelajaran Utama :
BM 3.5.2 Membatangkan dua suku kata terbuka untuk menjadi perkataan dengan bimbingan.
Standard Pembelajaran Yang Disepadukan :
i. KTI 3.1.8 Mengenal dan mengambil bahagian dalam tarian daripada budaya Malaysia yang berlainan.
ii. KM 7.2.5 Melibatkan diri dalam tarian tradisional yang mudah dari pelbagai kaum masyarakat Malaysia.
Standard Pembelajaran Yang Disepadukan :
i. KTI 3.1.8 Mengenal dan mengambil bahagian dalam tarian daripada budaya Malaysia yang berlainan.
ii. KM 7.2.5 Melibatkan diri dalam tarian tradisional yang mudah dari pelbagai kaum masyarakat Malaysia.
Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid boleh :
i. Menyebut suku kata yang mudah seperti Masjid, Kuil, Gereja dan Tokong.
ii. Mengenali tarian daripada setiap budaya.
iii. Melibatkan diri dalam pelbagai jenis tarian daripada setiap kaum.
i. Menyebut suku kata yang mudah seperti Masjid, Kuil, Gereja dan Tokong.
ii. Mengenali tarian daripada setiap budaya.
iii. Melibatkan diri dalam pelbagai jenis tarian daripada setiap kaum.
Pengetahuan Sedia Ada :
Murid sudah mengenali rumah ibadat bagi kaum Melayu.
Penerapan Nilai : Kerjasama, Semangat, Keberanian, Bersungguh-sungguh
Alat Bantu Mengajar : Model rumah ibadat, Kad suku kata bergambar, Video tarian dan Lembaran kerja.
KBKK : Menjana idea
Murid sudah mengenali rumah ibadat bagi kaum Melayu.
Penerapan Nilai : Kerjasama, Semangat, Keberanian, Bersungguh-sungguh
Alat Bantu Mengajar : Model rumah ibadat, Kad suku kata bergambar, Video tarian dan Lembaran kerja.
KBKK : Menjana idea
LANGKAH MASA | AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN | CATATAN | |
AKTIVITI GURU | AKTIVITI PELAJAR | ||
Set Induksi ( 5 minit ) |
|
| ABM : Model Rumah Ibadat Objektif : - Nilai : Kerjasama KBKK : Menjana idea |
Langkah 1 ( 25 minit ) |
|
| ABM : Kad suku kata bergambar Objektif : i & ii Nilai : Semangat, kerjasama, keberanian. KBKK : Menjana idea |
Langkah 2 ( 25 minit ) |
|
| ABM : Video tarian. Objektif : ii & iii Nilai : Keberanian, Kerjasama KBKK : Menjana idea |
Penutup ( 5 minit ) |
|
| ABM : Kad suku kata bergambar Objektif : i & ii Nilai : Bersungguh-sungguh KBKK : Menjana idea |
Impak :
Secara keseluruhannya, murid-murid dapat mengenali rumah ibadat setiap kaum. Bagaimanapun, bilangan murid yang dapat menguasai hanyalah 23 daripada 24 orang murid sahaja. Ini mungkin kerana ABM yang digunakan kurang menarik bagi murid-murid. Justeru itu, guru haruslah membuat ABM yang lebih menarik lagi untuk murid-murid.
Secara keseluruhannya, murid-murid dapat mengenali rumah ibadat setiap kaum. Bagaimanapun, bilangan murid yang dapat menguasai hanyalah 23 daripada 24 orang murid sahaja. Ini mungkin kerana ABM yang digunakan kurang menarik bagi murid-murid. Justeru itu, guru haruslah membuat ABM yang lebih menarik lagi untuk murid-murid.
